هرآنچه که باید در مورد شلوار جین پاره یا زاپ‌دار بدانید

شلوار زاپ دار

شلوار زاپ‌دار در ابتدا یکی از عجیب‌ترین فشن‌هایی بود که معرفی شد و با استقبال بی‌نظیری نیز همراه شد. پیش از آن کسی فکر نمی‌کرد که شلوار جین پاره و یا زاپ‌دار بتواند نقشی در استایل افراد داشته باشد.

صنعت مد و فشن همیشه دارای شگفتی‌های زیادی بوده است و لباس‌هایی را به بازار معرفی کرده که اوایل کمی عجیب به نظر می‌آمدند. اما بعد از مدتی با کسب طرف‌داران زیاد به یکی از ترندهای این صنعت تبدیل شدند.

شلوار زاپ‌دار نیز یکی از همین موارد است اما هم‌اکنون مشاهده می‌کنید که درصد زیادی از جوان‌ها و افراد کم‌سن‌تر طرف‌دار سفت‌وسخت این نوع شلوار هستند.

شلوارهای زاپ‌دار مانند همه لباس‌های دیگر مطمئناً دارای تاریخچه و خاستگاه منحصربه‌فرد خود است. همچنین مواردی وجود دارد که ممکن است سؤالاتی را در ذهن همه شما ایجاد کرده باشد. برای پاسخ به این سؤالات و همین‌طور آشنایی بیشتر با شلوار جین پاره و یا همان زاپ‌دار تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

معرفی شلوار جین پاره یا شلوار زاپ‌دار

شلوار جین زنانه

اگر شما فردی هستید که همیشه به دنبال جدیدترین‌ها در صنعت می‌باشد و امتحان کردن لباس‌های جدید و البته عجیب برای شما لذت‌بخش است مطمئناً از شلوار زاپ‌دار هم استفاده خواهید کرد. شلوار جین پاره همان‌طور که از اسمش مشخص است شلوارهای لی (جین) هستند که در قسمت‌هایی از آن دچار پارگی‌هاست که در اصطلاح می‌گویند زاپ‌دار است.

حتما بخوانید:

آشنایی با جذاب‌ترین شلوارهای دخترانه اسپرت 2021

مقدار زاپ‌دار بودن و یا پارگی در انواع این شلوارها متفاوت است و همان‌طور که احتمالاً تابه‌حال در خیابان دیده‌اید این پارگی‌ها می‌توانند از مقدار خیلی کم به‌طوری‌که اصلاً مشخص نیستند تا پارگی‌های خیلی زیاد وجود داشته باشند.

مقدار زاپ‌هایی که بر روی شلوار افراد وجود دارد با توجه به سلیقه آن‌ها و البته سبک استایلشان است. در بعضی از استایل‌ها دیده می‌شود که زاپ‌دار بودن شلوار به حدی زیاد است که توسط عده‌ای غیرمعمول و به نحوی مسخره و زشت به نظر می‌رسد.

در هر صورت هر فردی قادر است تا استایل مورد علاقه خود را بر اساس آیتم‌هایی که با روحیات وی سازگاری بیشتری دارد بسازد و شلوار زاپ‌دار ممکن است در نگاه بعضی افراد بد به نظر بیاید اما اگر به وجود آن در استایل خود علاقه دارید حتماً از آن استفاده کنید. در ادامه نحوه ست کردن شلوار زاپ‌دار و جزئیات دیگر آن را شرح می‌دهیم تا بتوانید هوشمندانه‌تر از آن در تیپ خود استفاده کنید.

تاریخچه شلوار جین پاره

تاریخچه شلوار زاپ‌دار

شلوار جین پاره یا شلوار زاپ‌دار برای اولین بار توسط لوی استروس در اواخر دهه 1800 میلادی طراحی شد. قصدی که لوی استروس از طراحی این شلوارداشت این بود که برای قشر فقیر و کم درآمد جامعه با استفاده از پارچه‌های کتان جناغی بتوان شلوارهای مقاوم تهیه کرد.

این نوع شلوار جین به دلیل داشتن دو ویژگی مهم دوام بالا و راحت بودن وارد زندگی روزمره افراد شد و حتی تعداد زیادی از افراد آن را خارج از ساعات کاری نیز می‌پوشیدند. در نتیجه شلوار زاپ‌دار وارد دنیای مد و پوشاک شد.

حتما بخوانید:

آشنایی با جذاب‌ترین شلوارهای دخترانه اسپرت 2021

جالب است بدانید که تعداد زیادی از مدل‌های لباس به این شکل به بازار معرفی شدند و بعد به دلایل مختلفی همچون زیبایی راحت بودن لباس دوام و مسائل فرهنگی در استایل افراد دارای جایگاه ویژه‌ای شدند.

همانطور که گفتیم در اواخر 188 میلادی شلوار زاپ‌دار نشانه طبقه ضعیف و فقر فرد بود. اما امروزه همه افراد بدون نگاه به جایگاه اجتماعی از این شلوار استفاده می‌کنند و حتی در مواردی قیمت شلوار جین پاره از قیمت شلوار معمولی بیشتر است!

جنبش ضد فرهنگی پانک

یکی دیگر از موارد تاریخی که منجر به دیده‌شدن بیشتر شلوار زاپ‌دار شد جنش مربوط به گروه پان بود. این گروه که در دهه 1970 میلادی فعالیت می‌کردند. در راستای همگام شدن با جامعه و نشان خشم و عصیان جوانی شلوارهای زاپ‌‌دار می‌پوشیدند و آستین لباس‌های خود را پاره می‌کردند تا بر روی آن شعار بنویسند.

پاره کردن شلوار جین آبی در میان اعضا گروه موسیقی پانک بسیار پرطرف‌دار بود و به‌عنوان نوعی پیمان برای مبارزه با ایدئولوژی محافظه‌کارانه دولت انگلیس به شمار می‌رفت. درنتیجه این امر نشان‌دهنده انتخاب آگاهانه گروه پانک برای پوشیدن شلوار جین پاره بود و نشانه فقر از مشخصه‌های شلوار زاپ‌دار کم‌کم حذف شد.

شلوار جین زاپ‌دار در دنیای امروز

شلوار جین پاره در دنیای امروز

شلوار جین پاره از لحاظ نوع پارگی و میزان آن در چند دست قرار می‌گیرد:

  • شلوار جین سوراخ‌دار: در این نوع شلوار جین معمولاً بر روی قسمت زانو یک سوراخ نسبتاً بزرگ قرار دارد اما این پارگی نباید عریض‌تر از ساق شلوار باشد. مقدار آن در هنگان ایستادن نباید بیشتر از یک اینچ یا 5/2 سانتی‌متر باشد وگرنه از زیبایی آن کاسته می‌شود . البته بدیهی است که در هنگام نشستن احتمالاً زانو شما در معرض دید قرار می‌گیرد.
  • رشته رشته: این نوع شلوارها به طور کامل پاره نشده‌اند و هنوز تارهایی از شلوار وجود دارند که محل پارگی را نیز تا حدی می‌پوشانند.
  • شلوار جین ساییده: این نوع شلوارها دچار پارگی نیستند و یک حالت ساییدگی بر روی آن‌ها موجود است. معمولاً اندازه این ساییدگی‌ها بسیار کوچک و به‌اندازه یک سکه است.

ایجاد انواع پارگی در شلوار جین چگونه انجام می‌شود. همان‌طور که در بخش قبل گفتیم شلوار زاپ‌دار می‌تواند در سه حالت دچار پارگی باشد. اما تولیدکنندگان شلوارهای زاپ‌دار چگونه این پارگی و خراش‌ها را در شلوار ایجاد می‌کنند؟

پاره کردن شلوار جین به دو روش قابل انجام است: استفاده از لیزر و همچنین به طور دستی. بعضی از برندها که جایگاه بالایی در صنعت مد و پوشاک ندارند و تولید آن‌ها به‌صورت عمده است از لیزر استفاده می‌کنند. اما برخی دیگر که به‌عنوان طراحان برتر لباس نیز شناخته می‌شوند روش دوم را استفاده می‌کنند.

حتما بخوانید:

انواع شلوار جین و نکات مهم برای یک خرید مناسب

استفاده از لیزر بسیار راحت است و در زمان بسیار کم و تقریباً یک دقیقه قابل انجام است. طرح موردنظر از پارگی را به دستگاه لیزر می‌دهیم و دستگاه با سوزاندن پاچه طرح را بر روی شلوار پیاده می‌کند. با استفاده از دستگاه لیزر هر طرحی را که بخواهید در کمترین زمان ممکن می‌توانید بر روی شلوار پیاده کنید. برندهایی مثل هوگو باس و جونز از لیزر استفاده می‌کنند.

در روش ایجاد پارگی با دست باید قسمت جداگانه‌ای در تولیدی برای این کار در نظر بگیرید. روش دستی تولید شلوار زاپ‌دار بسیار زمان‌برتر از روش لیزر است و ممکن است تا چندین ساعت به طول بی انجامد. در این روش کارگران با کشیدن طرح موردنظر روی پارچه ابتدا آن را با قیچی تا حد زیادی می‌برند و سپس بر روی پارگی کار می‌کنند. برندهایی مثل لویس و ابرکرومبی از این روش استفاده می‌کنند.

نکات ست‌کردن شلوار جین پاره

نکات ست‌کردن شلوار جین پاره

شلوار زا‌پ‌دار می‌تواند تأثیر زیادی بر استایل شما داشته باشد. اما اگر درست و به‌موقع از آن استفاده نکنید ممکن است بالعکس تأثیر منفی بر پوشش شما بگذارد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم نکاتی راجع به پوشیدن و ست‌کردن شلوار جین پاره را برای شما بیان کنیم تا به بهترین شکل از این نوع شلوار استفاده کنید.

  • شلوار جین پاره فاق بلند به همراه یک جفت کتونی یا کفش سفید و لباس‌های با آستین پفی می‌تواند استایلی جذاب را به شما هدیه دهد. همچنین در این ترکیب اگر از تیشرت‌های اورسایز نیز استفاده کنید بسیار زیبا خواهد بود.
  • در میزان پارگی شلوار دقت کنید. پارگی بیش از حد خیلی مناسب نیست.
  • اگر می‌خواهید استایل شما شلخته به نظر نرسد؛ شلوار زاپ‌دار را به همراه لباس‌های خیلی گشاد نپوشید. اگر که لباستان بیش از حد گشاد است باید با شلوار هماهنگ باشند که در این صورت می‌توانید از شلوارهای اسلیم فیت استفاده کنید.
  • استفاده از اکسسوری در هر نوع استایلی به شما جذابیت زیادی را می‌بخشد. با شلوار جین زاپ‌دار نیز می‌توانید از اکسسوری‌ها استفاده کنید؛ اما نکته همیشگی را فراموش نکنید که زیاده‌روی در هر قسمت از استایل شما باعث به‌ هم‌ ریختن تناسب و درنتیجه بد جلوه‌دادن ظاهر شما می‌شود.
  • شلوار جین زاپ‌دار برای شرایط رسمی اصلاً انتخاب خوبی نیست؛ اما برای دورهمی‌های دوستانه یکی از بهترین گزینه‌ها می‌تواند باشد.
  • پیراهن طرح‌دار به همراه شلوار زاپ‌دار می‌تواند ترکیب خوبی شود به‌ویژه اگر که یک کتونی سفید نیز به استایل خود اضافه کنید.

دز خانه شلوار خود را زاپ‌دار کنید

اگر شما شلوار جینی دارید که می‌خواهید مدل آن را عوض کنید و به تیپ و استایل خود کمی تنوع ببخشید می‌توانید به‌ راحتی در خانه این کار را انجام بدهید. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد . با استفاده از هر وسیله‌ای که دم دست خود دارید می‌توانید اینک کار را انجام بدهید.

با استفاده از تیغ˓ قیچی و یا چاقو ابتدا طرح موردنظر خود را برش دهید و بعد بر روی قسمت بریده شده کار کنید تا به پارگی دلخواه برسید. البته دقت کنید که طرح اولیه یا سوراخ اولیه باید کوچک باشد تا بشور بر روی آن کارکرد.

شلوار جین پاره جایگاه ویژه‌ای در صنعت مد و پوشاک دارد و مدتی است که استفاده از آن به‌صورت همگانی و در همه اقشار گسترش‌ یافته است. شلوار زاپ‌دار یکی از محبوب‌ترین‌ها است و شما ممکن است حداقل یکی از این نوع شلوارها را در کمد خود داشت باشید. پس برای استفاده از آن در پوشش خود سعی کنید از نکات گفته شده استفاده کنید تا به بهترین شکل از استایل خود برسید.

استایل دخترانه و زنانهوبلاگ

شلوار اسپرت دخترانهشلوار جینشلوار زنانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
جستجو
حساب کاربری
سبدخرید