مراقبت از پوست در فصل بهار و تابستان

مراقبت از پوست

پوست یکی از بخش‌های بدن است که می‌تواند در زیبایی چهره بسیار تاثیرگذار باشد. علاوه بر زیبایی، سلامت پوست نیز از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا می‌تواند از ورود میکروب‌ها و قارچ‌ها از طریق منافذ پوستی به داخل بدن جلوگیری کند.

بنابراین، مراقبت از پوست به خصوص در فصل‌های گرم مانند بهار و تابستان بسیار مهم است و نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد.
یکی از مهم‌ترین عامل‌هایی که باعث پیری زودرس در پوست افراد می‌شود، قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید است که در فصل‌های بهار و تابستان به وفور وجود دارد.

در واقع می‌توان گفت اشعه ماورای بنفشی که از خورشید به پوست ما می‌رسد، ۵ درصد از آن پس از برخورد با سطح پوست منعکس می‌شود و مابقی آن وارد و جذب پوست می‌شود.

استفاده از کرم‌های مناسب برای مراقبت از پوست

کرم مراقبت از پوست

کرم‌های مرطوب‌کننده که برای فصل‌های مختلف مناسب هستند متفاوت می‌باشند. در فصل‌های سرد و زمستانی بایستی از کرم‌های مرطوب‌کننده سنگین استفاده کنید اما دقیقا برعکس آن در فصل‌های گرم مانند بهار که رطوبت هوا افزایش نی یابد بایستی از مرطوب‌کننده‌های سبک‌تر استفاده کنید.

در این فصول مرطوب‌کننده‌های سبک می‌توانند به اندازه کافی از پوست شما حمایت کنند، اما در صورتی که از مرطوب‌کننده‌های سنگین استفاده کنید ممکن است باعث بسته شدن منافذ پوست و جوش زدن در آن ناحیه شود.
از این کرم‌ها می‌توانید در زمان‌های مختلف مانند: پس از حمام، قبل از خوابیدن و یا در هر زمانی که احساس کنید پوست شما نیاز به استارحت دارد استفاده کنید.

مراقبت از پوست صورت در فصل بهار و تابستان

در فصل بهار به دلیل رطوبتی که دارد بایستی برای شستن صورت خود از صابون‌ها با ph خنثی استفاده کنید. پس از هربار شست و شو، در صورتی که پوست صورت شما خشک بود از کرم‌های مرطوب‌کننده مناسب فصل استفاده کنید.

کرم‌های ضد آفتابی که برای این فصول استفاده می‌شوند می‌توانند پس از اینکه آبرسان و یا کرم‌های مرطوب‌کننده را استفاده کردید بر روی پوست شما گذاشته شود.

حتما بخوانید:

پاک‌سازی پوست صورت و مراقبت روزانه از آن

استفاده از آنتی اکسیدان‌ها

آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند در تمامی فصول استفاده شوند و مفید باشند. اما در فصل بهار و تابستان به دلیل اینکه اشعه فرابنفش قدرت بیشتری به خود می‌گیرد، می‌توانند به پوستی که از آن محافظت نشده آسیب وارد کند.
در صورتی که بیش از اندازه در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرید. این اشعه نه تنها به DNA آسیب وارد می‌کند، بلکه می‌تواند باعث خراب شدن کلاژن پوست شود که در نهایت شما پوستی شل و افتاده خواهید داشت.
بهتر است برای جلوگیری از این عوارض، هر روز صبح بعد از شستن صورت خود و یا قبل از استفاده از ضد آفتاب‌ها، از سرم آنتی اکسیدان استفاده کنید. این کار می‌تواند به تقویت و مقاوم‌سازی آن در مقابل رادیکال‌های آزاد کمک کند.

افزایش SPF کرم‌های ضد‌آفتاب برای مراقبت از پوست

استفاده از کرم ضد آفتاب

از آنجایی که در فصل‌های گرم سال شدت اشعه‌های UVA/UVB به میزان بیشتری افزایش می‌یابد، نیاز به استفاده از کرم‌های ضد آفتاب نیز به همان نسبت بیشتر می‌شود.
حتی اگر مدت زمان گوتاهی را در طول روز‌ها به صورت مداوم در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرید می‌تواند آسیب‌های شیدید به پوست شما وارد کند و باعث پیری و ایجاد چین و چروک در پوست شود.
در واقع استفاده از ضد آفتاب‌هایی با SPF بالا ( حداقل ۳۰) می‌تواند با اشعه‌های خورشید مقابله کند و پوست شما را در برابر عوارض و خطرات آن مقاوم سازد.

استفاده از پاک کننده‌های اسیدی

پاک‌کننده‌هایی برای این فصول مناسب هستند که کمی اسیدی و یا قابض باشند، اینگونه پاک‌کننده‌ها می‌توانندبه درخسس بیشتر و عروق پوستی کمک کند.
از پاک‌کننده‌هایی باید استفاده کنید که در طول روز پوست شما را تمیز و بدون هیچ عرقی نگه دارد.

عدم استفاده از کرم پود‌های ضخیم و سنگین

به صورت کلی استفاده از کرم پودر و کانسیلر‌های سنگین می‌تواند باعث بسته شدن منافذ پوست و جوش زدن آن شود. اما در فصل‌های تابستان و بهار این موضوع می‌تواند چند برابر شود، زیرا گرما و رطوبت خود می‌تواند به بسته شدن منافذ کمک کند.

بهتر است در هر زمانی از کرم‌های سبک استفاده کنید تا بتوانید پوستی سالم‌تر و شاداب‌تر داشته باشید.

لایه‌برداری در فصل‌های گرم برای مراقبت از پوست

لایه برداری از پوست

لایه‌برداری می‌تواند کمک کند تا سلول‌های مرده بر روی پوست برداشته شود و پوست عاری از هرگونه آلودگی و یا میکروبی باشد.

بهتر است برای مراقبت از پوس در فصل‌های بهار و تابستان از لایه بردار‌های خفیف و در مدت زمان‌های طولانی‌تر استفاده کنید تا باعث نازک شدن پوست شما نشود.

چند تکنیک موثر در مراقبت از پوست برای فصل گرما

انسان موجودی کمال گراست و همیشه به دنبال هرچه زیباتر شدن بوده است. از آنجایی که پوست می‌تواند تاثیر به سزایی بر روی زیبایی چهره هر فردی بگذارد.

پس مراقبت از آن و نیز استفاده از تکنیک‌هایی برای شادابی و جذابیت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو، بر آن شدیم تا یکسری تکنیک‌هایی را برای مراقبت از پوست در فصل بهار و تابستان را برای شما بیان کنیم.

حتما بخوانید:

آشنایی با انواع رنگ پوست

  • آرایش‌های سبک تر در فصول گرم

با توجه به اینکه در این فصول میزان عروق پوستی نیز افزایش می‌یابد، بایستی از آرایش‌هایی استفاده کنید که سبک‌تر هستند و از تنفس پوست شما جلوگیری نمی‌کنند.

بنابراین بهتر است در صورتی که تمایل به آرایش در این فصول را دارید از مواد آرایشی سبک‌تر و همچنین استفاده کمتر از انواع لوازم آرایشی استفاده کنید. یک لایه ضخیم از آرایش بر روی پوست می‌تواند باعث بسته شدن منافذ و همچنین خشک شدن آن شود.

  • حساسیت به نور آفتاب

برخی از افراد پوستشان به نور آفتاب حساسیت دارد که این می‌تواند به صورت مادرزادی و یا به دلیل مصرف دارو‌های خاصی اتفاق افتد. اینگونه افراد ممکن است در فصل سرما زیاد متوجه حساسیت خود نشوند اما با آمدن فصل‌های گرم‌تر و متوجه علائم پوستی خود می‌شوند. این علائم می‌تواند سرخی، التهاب و یا تورم در مناطق مختلف پوست باشد.
علاوه بر این، سالمندان به دلیل بالا رفتن سن آن‌ها ممکن است متوجه خشکی در نواحی مختلف پوست خود شوند که این نیز می‌تواند در دوران فصول گرم افزایش یابد.
اینگونه افراد نیاز بیشتری به مراقبت‌های پوستی دارند و حتی در صورت نیاز بایستی به پزشک برای دریافت برنامه مناسب مراجعه کنند.

  • استفاده از ماسک‌های آماده

استفاده از ماسک برای صورت

در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید از ماسک‌های خانگی و دست ساز خودتان استفاده کنید که معمولا به راحتی و با شیوه‌های مختلفی می‌توان آن‌ها را فراهم کرد.
اما اگر این کار برایتان دشوار است و یا زمان کافی برای انجام آن را ندارید می‌توانید از ماسک‌های آماده موجود در بازار کمک بگیرید.

با استفاده مداوم از محصولات جوانسازی پوست به بهترین شکل ممکن و در مدت زمان‌های معین، می‌توانید به هرچه شاداب‌تر شدن پوست خود کمک کنید. همچنین ماسک‌هایی که دارای روغن‌های گیاهی مانند روغن جوجوبا، اسطوخودوس، زیتون و. . . می‌باشند می‌توانند از پوست شما به خوبی محافظت کنند و از خشکی و ایجاد چین و چروک بر روی آن جلوگیری کند.

  • شیوه‌های آبرسانی به پوست و استفاده از مرطوب کننده

در این خصوص بهتر است در فصل و روز‌های گرم، روزانه دوبار و با آب ولرم پوست خود را بشویید و یا دوش بگیرید.

پس از آن از محصولات مراقبتی مانند کرم‌های مرطوب‌کننده و و یا لوسیون‌های موثر در این زمینه استفاده کنید. در صورتی که اینکار‌ها را به صورت برنامه روتین خود انجام دهید می‌توانید شاهد تاثیر مثبت آن بر روی پوست خود شوید.
علاوه بر این، می‌توانید از تکنیک‌های آبرسانی و لایه‌برداری موجود در کلینک‌ها نیز کمک بگیرید.

بهتر است از لایه بردار‌های خفیف‌تری برای فصل‌های بهار و تابستان استفاده کنید.

نکات کلیدی در مراقبت از پوست در فصل گرما

در نهایت می‌توان گفت برای داشتن پوستی شاداب و جوانباید در طول زندگی خود از برنامه غذایی سالم و منظمی استفاده کنید. همچنین سبک زندگی خود را تغییر دهید.
برای اینکار می‌توانید در طول روز حداقل ۶ الی ۸ لیوان آب مصرف کنید و همچنین از میوه و یا آب میوه‌ها و سبزیجات تازه و فراوانی استفاده کنید.

علاوه بر تغذیه داشتن ورزش و تحرک منظم و برنامه‌ریزی شده در طول روز می‌تواند به تعریق پوست و سلامت آن نیز کمک کند. همچنین تحرک و ورزش می‌تواند به میزان انعطاف‌پذیری و مقاوم شدن آن در برابر پیری و چین و چروک نیز موثر باشد.

دوش گرفتن منظم، اصلاح صورت و بدن با استفاده از موادی که با ملایمت انجام می‌شوند و همچنین رعایت نکات بهداشتی به جلوگیری از بروز بیماری‌ها و یا ایجاد حساسیت‌های پوستی یز جلوگیری می‌کند.

خانم‌ها بهتر است قبل از خواب حتما آرایش خود را به صورت کامل از روی پوست خود پاک کنند و از محصولات مراقبتی و آبرسان‌ها بعد از آن برای تقویت پوست خود استفاده نمایند.
همچنین خانم‌هایی که هر روز به محل کار می‌روند، بایستی بعد از آن دوش گرفته و آرایش صورتشان را به طور کامل با پاک کننده‌ها از روی صورت خود پاک کنند.

با مراقبت‌های پوستی و در نظر گرفتن موارد مورد نیاز برای مرطوب نگه‌داشتن پوست می‌توانید از ایجاد چین‌و‌چروک یا پیری زودرس به سلول‌های پوستی خود کمک بسیاری کنید و از آن جلوگیری کنید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
جستجو
حساب کاربری
سبدخرید